“Tasakaalukam vanemlus” grupp lapsevanematele (sügis 2023)

29.05.2023 Marika Käggo

Provida Kliinikus alustab sügisel grupp lapsevanematele, kes tunnevad, et nende endi lapsepõlves kogetu mõjutab liigselt lapse ja vanema suhet.

Lapsepõlves väärkohtlemise, hüljatuse või vaimse hooletussejätmise üleelanud vanematel on sageli raske ennast piisavalt väärtustada ja usaldada oma oskusi lapsevanemana. Erinevad negatiivsed emotsioonid, nagu näiteks ärritus, viha, kurbus, usaldamatus, hirm, süütunne, kahetsus, segadus või üksindus võivad igapäevaelus pingeid tekitada ja seda keerulisemaks muuta. Elamine koos alaealise lapse või lastega võib vallandada valusaid tundeid ja mälestusi oma lapsepõlvest.

Tasakaalukama vanemluse grupi eesmärk on, et osalejad omandaksid võtteid oma raskuste teadvustamiseks ja mõistmiseks, saaksid teadmisi selle kohta, kuidas neid traumateadlikkuse abil mõjutada. Grupis aidatakse vanematel leida viise, kuidas lastega suhtlusest tekkivate raskustega toime tulla ilma kontrolli kaotamata ja süüd tundmata. Põhirõhk grupis on toetada lapsevanemate toimetulekut praeguste, igapäevaelus ettetulevate väljakutsetega. Grupis ei arutleta isiklike traumakogemuste üle.

Tasakaalukama vanemluse mudel koosneb 12 korda üks kord nädalas kogunevast vanemate grupist. Kohtumised kestavad poolteist tundi korraga. Rühmas käsitletakse kümmet erinevat teemat ning nendega seotud harjutusi ja ülesandeid. Grupp koosneb 6-8 lapsevanemast. Enne rühmatöö algust toimub kohtumine rühmas osalejatega individuaalselt.

Tasakaalukama vanemluse grupitöö mudel on loodud spetsiaalselt traumeeritud vanemaid silmas pidades Soomes. Käesolevalt toimub meetodi piloteerimine Eestis. Grupi läbiviimist toetab strateegilise partnerluse raames Sotsiaalministreerium.

Kohtumiste kuupäevad (12 kohtumist):

  • September: 14.09, 21.09, 28.09
  • Oktoober: 5.10, 12.10, 19.10, 26.10
  • November: 2.11, 9.11, 16.11, 23.11, 30.11

Kellaeg: 14.30-16.00

Läbiviija(d):

Marika Käggo (paari- ja pereterapeut, superviisor)

Mirjam Veermäe (psühholoog, pereterapeut)

Toimumise koht: Tähe 95, Tartu

Hind: ühe kohtumise hind 10 € (kokku 120 € + eelintervjuu 10 €)

NB! Anna korraldajatele teada kui oled grupis osalemisest huvitatud, aga kohtumiste tasu ei ole võimalik maksta.

Registreerumine: https://bit.ly/providavanemlusgrupp

Registreerumine avatud kuni 30.06.2023.

Lisainfo:     Marika Käggo: marika@provida.ee

                    Mirjam Veermäe: mirjam@provida.ee